Flota pojazdów? Na to zwróć uwagę!

monitoring-pojazdowMimo, że o zarządzaniu flotą pojazdów powiedziano i napisano już wiele, należy czasem przypomnieć o rzeczach podstawowych. Zdarza się bowiem, jak mówi zresztą bardzo mądre przysłowie, że nie widać lasu spośród drzew. Gdy szczegóły przesłaniają nam obraz całości zarządzanie staje się niezwykle trudne i łatwo popełnić błąd. Nawet jeśli monitoring samochodów gps nie ma przed Tobą tajemnic, warto umieć spojrzeć na flotowe sprawy z lotu ptaka, a nie pozycji żaby.

Dla managerów floty zagrożeniem nie musi być tylko brak doświadczenia, albo małe doświadczenie. Nieraz równie niebezpieczne jest popadnięcie w rutynę. Pewna automatyzacja działań jest jak najbardziej skuteczna i owocna, jednak nie można przesadzać w drugą stronę. Dobry manager floty potrafi zachować oczy i uszy otwarte. Tylko w ten sposób będzie w stanie z jednej strony odpowiadać na wyzwania życia codziennego a z drugiej jeszcze wyprzedzać konkurencję. Nie trzeba być wielkim wizjonerem aby dobrze opiekować się flotą pojazdów firmowych – motywacja, wiedza i gotowość do podjęcia rękawicy to naprawdę wystarczający kapitał!

Technika tak, ale..

satelitaNa początek warto przypomnieć, że technologia, technologią, ale myślenia człowieka pewnie nic nigdy nam nie zastąpi. W świecie floty lepiej poradzi sobie bystry fleet manager z notatnikiem niż znudzony życiem manager floty obstawiony elektroniką. Specjaliści i eksperci są zgodni – dziś nie chodzi o zbieranie danych, bo to jest stosunkowo łatwe, ale o ich analizę, wyciąganie wniosków i wdrażanie nowych działań. Oczywiście, w dzisiejszych czasach praktycznie każdy fleet manager dysponuje i powinien dysponować czymś takim, jak monitoring samochodów gps. To bardzo przydatne narzędzie, pozwalające optymalizować koszty ponoszone na flotę. Tym niemniej jednak trzeba jeszcze umieć interpretować dane zebrane z systemu i mieć odwagę wdrażać konkretne zmiany.

Ludzie pierwsi

samochod-na-mapieManagerowie floty na ogół pamiętają o tym aby przygotować regulamin korzystania z aut służbowych i dać pracownikom do podpisania oświadczenie o przestrzeganiu tegoż regulaminu. Nie oszukujmy się: dla wielu to czysta formalność a regulamin zapewne mało kto przeczyta. Możemy albo zamykać oczy na rzeczywistość albo próbować ją zmienić na lepsze. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie obowiązkowego szkolenia z zakresu treści regulaminu. Nie chodzi o to aby godzinami czytać regulamin, ale pokazać jak działa on w praktyce, zaprezentować konkretne sytuacje i ścieżki postępowania. Kierowcy docenią też np. specjalistyczny kurs eko-jazdy czy bezpiecznego prowadzenia auta. Fleet manager może zorganizować taki kurs we własnym zakresie bądź zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Uwaga generalna: warto utrzymywać regularne kontakty z załogą – dzięki temu będziemy mogli na bieżące reagować na jej potrzeby.

Wpis powstał przy współpracy z ochronafloty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>