Handlowiec za kółkiem – praca marzeń?

samochód-do-pracyKariera handlowca jednym kojarzy się z stresującą pracą i ciągłymi rozjazdami, presją czasu oraz wymagającym szefostwem. Dla innych zdaje się ona być wymarzona – kuszą elastyczne godziny pracy, własny samochód i sieć biznesowych kontaktów. Kto ma rację? Pewnie każdy po trochu. Nie ulega wątpliwości, że praca w charakterze handlowca po pierwsze niejedno ma imię po drugie budzi wiele kontrowersji.

Handlowiec – jedno słowo a tyleż różnych stanowisk. Każdy z nich ma przecież nieco inny zakres obowiązków, nieco inne kompetencje i działa w innej branży. Inaczej wygląda przecież dzień pracy handlowca oferującego produkty z sektora FMCG a inaczej tego, który oferuje sprzęt IT. Jednak, niezależnie od tych ważnych przecież różnic istnieje pewien wspólny mianownik. Przedstawiciele tego zawodu na ogół dobrze wiedzą co to jest monitoring pojazdów+ i dlaczego warto na niego uważać. Zdają sobie też sprawę z tego, jak ważna jest inteligencja emocjonalna i odporność na stres.

Nowoczesność w wymiarze GPS

wyjazd-handlowyZacznijmy od tego co już zostało powyżej wspomniane. Handlowcy na ogół dysponują autami służbowymi. Niektórzy jeżdżą wysłużonymi samochodami, inni mogą liczyć na przesiadkę do nowszych modeli. Auto służbowe w handlu to praktycznie standard. Jednak nie jest tak, że można z nim robić to, czego tylko dusza zabraknie. Dziś praktycznie w każdej firmie posiadającej flotę pojazdów istnieje, czy może lepiej działa coś takiego, jak monitoring pojazdów+. To w gruncie rzeczy prosty system oparty o technologię GPS. Monitoring potrafi określać pozycję pojazdów i trasę, którą one w danym czasie przebyły. Dzięki temu osoba zarządzająca flotą jest w stanie właściwie od ręki zweryfikować czy kierowca pojechał tam, gdzie miał pojechać, czy może jednak zboczył z trasy. System monitoringu powinien powstrzymać handlowca przed użyciem auta w niezgody z ustaleniami sposób. samochod-dla-handlowcaDlatego też, jeśli jego zadaniem jest odwiedzenie 3 sklepów w powiecie szamotulskim to nieuzasadniony wyjazd poza ten obszar będzie wielce ryzykowny. To, czy samochody firmowe można używać do celów prywatnych, reguluje firmowy regulamin.

Między ludźmi – praktyka, praktyka, praktyka

Dla każdego handlowca jasne jest jak istotną rolę w budowaniu relacji z kontrahentami odgrywają relacje interpersonalne. To w zasadzie podstawa. Nawet najlepsza oferta, największa promocja i najatrakcyjniejsze rabaty nie pomogą, jeśli handlowiec będzie opryskliwą i nieprzyjemną osobą. Umiejętności interpersonalne najlepiej kształci się w praktyce – a tę zdobywa się przecież w działaniu. Doświadczenie czyni mistrza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>