Jak korzystać z auta służbowego?

przekazanie-samochodu-sluzbowegoPo wprowadzeniu wolnego rynku w Polsce jak grzyby po deszczu pojawiały się u nas odziały zagranicznych firm. To one wprowadziły wiele nowych standardów. Pewnie dlatego tak szybko pojawiła się kategoria aut służbowych. Dziś auta służbowe znajdziemy zarówno w korporacjach jak i małych lokalnych firmach prowadzonych przez rodaków. Wraz z rozwojem sektora aut służbowych rozwija się też cała technologia – monitoring floty pojazdów nikogo już nie dziwi. Dziwić jednak można swoboda z jaką niektórzy pracownicy korzystają z aut służbowych.

koszty-utrzymania-samochodu-w-firmieO autach służbowych pracownicy mówią zazwyczaj chętnie – a to narzekają, że są słabe a to narzekają, że nie mogą z nich skorzystać a to chwalą się swoimi „wybrykami”. Lepiej jednak uważać – szarżowanie po drodze jakimkolwiek samochodem jest zwyczajną głupotą. Szarżowanie służbowym autem niesie ze sobą jeszcze dodatkowe konsekwencje – w razie uszkodzenia samochodu liczyć trzeba się z konsekwencjami – na upomnieniu od szefa nie musi się skończyć. W skrajnych przypadkach możliwa jest nawet utrata pracy!

Standard & prestiż

W niektórych profesjach auto służbowe to standard – tak jest w przypadku osób zajmujących się transportem, logistyką czy usługami kurierskimi. W innych to też rodzaj wyróżnienia – w końcu auta służbowe dostają często wyżej postawieni pracownicy. Poruszanie się służbowym autem to nadal oznaka prestiżu – i raczej szybko się tu nic nie zmieni. To jednak nie zawsze przekłada się na rozsądne korzystanie z tychże pojazdów. Każdy wie, że firmowe auta należą do tych szczególnie chętnie i szczególnie intensywnie eksploatowanych. A to często przekłada się na wysokie koszty funkcjonowania floty.

Zapobiegają jak mogą

Firmy nauczyły się takim sytuacjom zapobiegać. Dziś wiadomo, że flotą pojazdów służbowych trzeba zarządzać a fleet management się sprofesjonalizował. Aby kontrolować wykorzystanie samochodów firmy stosują zwykle monitoring floty pojazdów, czyli system oparty o technologię gps, która pozwala weryfikować położenie pojazdów i przebyte przez nie trasy. Pracownicy powinni zatem miec się na baczności – każde nieautoryzowane czy niedozwolone użycie auta będzie szybko odnotowane.

Znajomość zasad się opłaca

samochod-na-monetachSkąd wiedzieć co można i w jakim zakresie robić z autem służbowym? Nie jest to w żadnym wypadku wiedza tajemna. Dobrym standardem w większości firm jest stworzenie regulaminu korzystania z aut firmowych. W dokumencie tym określa się zasady na których można korzystać z aut i sposobów wzajemnych rozliczeń, kwestie zobowiązań. Wszelkie pytania i wątpliwości powinno się kierować do fleet managera bądź też do osoby odpowiadającej za stan floty pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>