Masz samochód? Zdradzamy sekrety tanich kosztów utrzymania

Niestety będąc właścicielem czterech kółek, należy liczyć się z wydatkami, które stają się coraz wyższe.Postaraj się zastosować kilka wskazówek, które wskażę, a koszty utrzymania Twojego samochodu zmniejszą się.

Szukaj taniego ubezpieczenia OC

Będąc właścicielem samochodu jesteś zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia OC. Obowiązek ten nakłada na Ciebie ustawodawca. Nie oznacza to jednak, że za polisę OC musisz płacić wysoką składkę. Przy wyborze ubezpieczenia OC kieruj się tylko i wyłącznie ceną, ponieważ warunki ubezpieczenia we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych są takie same, a reguluje je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W celu znalezienia najtańszej polisy OC powinieneś porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Warto, abyś w tym celu skorzystał z narzędzi dostępnych na rynku. Najlepszym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest porównywarka OC. Dzięki jej możliwościom sprawdzisz oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych, co w efekcie pozwoli Ci znaleźć tanie OC.

Zmniejsz spalanie

Dziś coraz bardziej popularny staje się eco driving. Znając elementy eko-jazdy można zmniejszyć zużycie paliwa. Wyrabiając odpowiednie nawyki, możemy być miło zaskoczeni spalaniem.
Pierwszą rzeczą nad jaką powinieneś popracować, jest ruszanie. Niestety „zrywanie się” spod świateł nie wpłynie pozytywnie na wynik spalania. Lepiej rusz w delikatny sposób, pamiętając o tym, że pierwszy bieg służy jedynie do ruszenia. Zmieniaj biegi jeśli obroty silnika osiągną 2000 – dla diesla oraz 2400 – dla silnika benzynowego. W celu kontroli sposobu jazdy zainteresuj się aplikacjami oferującymi monitoring aut.
Kolejnym zachowaniem, którego powinieneś się nauczyć, jest hamowanie silnikiem. Zdejmij nogę z gazu i redukuj biegi. Odcinasz w ten sposób dopływ paliwa, o ile obroty silnika nie spadną poniżej 1000. Zatem zredukuj bieg w odpowiednim momencie.
Na wyniki spalania ma również wpływ ciśnienie powietrza w oponach. Sprawdzaj je nawet raz na dwa tygodnie, ale zawsze na „zimnych” kołach. Pamiętaj również, że obciążony samochód pali więcej. Wyjmij zatem niepotrzebne rzeczy, które przewozisz w samochodzie. Jeśli nie korzystasz z bagażnika dachowego, zdemontuj go.

Zajmuj się autem głową
Nie udawaj się do mechanika z drobiazgami, które możesz zrobić sam. Wymiana żarówki, czy też sprawdzenie poziomu oleju nie powinny okazać trudne. Jeśli samochód wymaga naprawy, nie kupuj części w pierwszym napotkanym sklepie. Skorzystaj z możliwości jakie daje Internet i poszukaj sprzedawcy oferującego najniższą cenę.
Jeśli nadszedł czas na umycie pojazdu, zrezygnuj z myjni ręcznej i skorzystaj z samoobsługowej. Będzie to wymagało od Ciebie samodzielnego mycia pojazdu, natomiast pozwoli na oszczędność. Są oczywiście sytuacje, kiedy auto wymaga gruntownego czyszczenia, wtedy zapewne wskazane będzie skorzystanie z myjni ręcznej.

Samochód dla większości z nas jest codziennym środkiem transportu, warto zatem podjąć działania mające na obniżenie kosztów jego eksploatacji. Stosując opisane wyżej wskazówki oszczędność może wynieść nawet kilkaset złotych w skali roku. Niestety wszystko drożeje, więc szukanie oszczędności staje się wręcz konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>