Miejski klimat i kierowcy

elektroniczne urządzenia w samochodzieW miastach nadchodzi zmiana – coraz głośniej mówi się o preferencjach dla rowerzystów i pieszych i ograniczeniu zmotoryzowanym wjazdu do centrum metropolii. Asumptem do zmian mają być zmieniające się zwyczaje mieszkańców i chęć zmniejszenia kolizji drogowych – na drogach dzieje się bowiem za dużo i za szybko. Czy życie w mieście jest tak trudne dla aut? A może za łatwe?

Umówmy się – w miastach powinno znaleźć się miejsce dla każdego. Nie jest to łatwe, bo poszczególni uczestnicy ruchu mają swoje, odmienne, często niestety sprzeczne interesy. Na razie dominują raczej samochody choć one też zdają się być często w defensywnie. A warto przypomnieć, że miejski żywot zmotoryzowanych nie jest wcale tak łatwy jak się wydaje.

Za szybko, zbyt nieumiejętnie

Największym problemem zmotoryzowanych są …inni zmotoryzowani. Na ulicach nie brak kierowców, którzy nie za bardzo radzą sobie za kółkiem, nie umieją zrobić użytku z kierunkowskazów nie mówiąc o sprawnym wykonywaniu manewrów. Oprócz kierowców tego typu, czyli takich niedzielnych kierowców, istnieje pokaźna grupa kierowców agresywnych, by nie powiedzieć piratów drogowych. Jadą za szybko, zbyt agresywnie, wprost bezmyślnie. Czasem znajdują w sobie tyle bezczelności by jeszcze nagrania z takich eskapad wrzucać do sieci. Piratów drogowych trzeba tępić z całą stanowczością, bo stanowią zagrożenie bezpieczeństwa a ich poczynania mogą szybko skończyć się tragedią – także dla tych, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami i nie przekraczają dozwolonej prędkości.

Zakorkowani na amen?

Zmorą wielkich miast są korki. Widać to po cyklicznym Rankingu Najwolniejszych Miast, które robił serwis Korkowo – zwykle przodują w nim miasta takie jak Poznań, Wrocław czy Warszawa. W Poznaniu otwarto ostatnio Zachodnią obwodnicę miasta i powinno coś się tu poprawić, nie ma jednak wątpliwości, że w miastach jeździ się wolno a tłok może prowokować też kolizje drogowe. Korki powodują stres i złość a frustracja za kółkiem może szybko prowadzić do zachowań agresywnych stąd biorą się widoki kierowców, którzy na siebie krzyczą i trąbią a nawet….biją. Co studzi nerwy? Różni ludzie różnie radzą dobie ze stresem, niektórym pomaga muzyka. Inni decydują się na jeszcze odważniejszy kroki i przesiadają na rower bądź w tramwaj. Mogą na tym zyskać – tramwaj w końcu nie stoi w korkach a jazda rowerem jest przecież zdrowa. A w komunikacji miejskiej można jeszcze sobie poczytać zaczynając dzień od miłej lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>