Na drodze z techniką

elektronika-w-samochodzieJeśli ktoś chciałby mierzyć dokonania naszej cywilizacji na podstawie postępu dokonanego w dziedzinie motoryzacji to byłby zapewne pod wrażeniem. W końcu dzisiejsze samochodu potrafią o wiele więcej niż te wczorajsze. A samochody jutra? Co będą potrafiły? Zobaczymy! Warto jednak docenić to co mamy dostępne teraz. A jest z czego korzystać.

Prawdą jest, że dobrodziejstwa technologii czynią życie łatwiejszym, a jazdę po drogach bezpieczniejszą i bardziej komfortową. Mniej przyjemną prawdą jest za to fakt iż korzystanie z nowinek wymaga często sporego zaangażowania finansowego na które mało kto może sobie pozwolić. Na szczęście, niektóre z rozwiązań szybko się upowszechniają i przez to stają się tańsze oraz bardziej dostępne dla przeciętnego kierowcy.

Nowości w telefonie

lokalizacja-testSpójrzmy chociażby na przypadek map samochodowych. Kiedyś były nieoficjalnie obowiązkowym wyposażeniem samochodu, nerwowo wertowanym przez kierowców poszukujących drogi do celu. Dziś mapy samochodowe są masowo zastępowane przez aplikacje na smartfony (np. yanosik) bądź klasyczne nawigacje montowane na desce rozdzielczej samochodu (np. tomtom) . Zresztą, sama nawigacja to nie wszystko. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dziś, oprócz wskazówek dotyczących dojazdu kierowca otrzymuje np. powiadomienia o czających się na trasie fotoradarach czy patrolach policji. Dla wielu zmotoryzowanych to bardzo kusząca opcja. Żeby było lepiej – niektóre aplikacje dla kierowców są darmowe więc nie trzeba się wykosztowywać a jedynie liczyć z publikowanymi w nich reklamami.

Bezpiecznie i do przodu

Technika pozwala zmotoryzowanym zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Poduszki powietrzne, abs i inne rozwiązania czynią jazdę bardziej bezpieczną. Jednak uwaga! Część zmotoryzowanych wpada w pułapkę błędnego założenia i zbytnej pewności siebie, myśląc, że za elektroniczne urządzenia w samochodziebezpieczeństwo prowadzenia auta odpowiada technika. To nieprawda – odpowiedzialność leży po stronie kierowcy. Nowoczesne systemy nie zastąpią zdrowego rozsądku a abs czy czujniki wszelkiej maści nie są usprawiedliwieniem dla łamania przepisów. Technika może nam pomóc, ale nas nie wyręczy. Apmietajmy o tym przed wyjechaniem na trasę!.

Komfortowa jazda

Nowoczesne rozwiązania mają też niebagatelny wpływ na komfort jazdy. Elektroniczny zamek czy elektronicznie opuszczane szyby to często już standard. Dziś marzy się o podgrzewanych siedzeniach, czy samochodzie, który sam potrafi parkować. Komfort jazdy można poprawić sobie także wtedy, kiedy dysponujemy ograniczonym budżetem. Zawsze można przecież kupić ładny odświeżać powietrza czy po prostu…porządnie wyczyścić auto tak z zewnątrz jak i w środku. Dobrym pomysłem może być też odświeżenie lakieru, czy wymiana tapicerki. Nic nie umila też jazdy tak, jak..dobra muzyka, którą sami sobie wybierzemy. To nie kosztuje dużo a zapewnia niezłą rozrywkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>