Podróż za jeden uśmiech? Czyli jak pomagać mając auto

Awaria samochoduKierowcy mają swoje za skórą jednak nie można powiedzieć, że wszyscy z nich to egoistyczni piraci drogowi. Wręcz przeciwnie – większość kierowców to rozważne osoby – nieraz skore do pomocy. Masz auto? Możesz pomóc – na drodze i nie tylko. Sprawdź sam.

Wiadomo, ze za kółko wsiada się w konkretnym celu – aby dojechać do domu, do pracy, na wycieczkę czy do znajomych. Po drodze jednak można pomóc innym i to na przynajmniej kilka różnych sposobów. Pewnie niejedna z nich jest Wam już znany a może nawet wypróbowany.

Kciuk w górę i jedziemy

Najpopularniejszy sposób pomagania to podwózka. Któremu kierowcy nie zdarzyło się podrzucić gdzieś po drodze kolegi czy koleżanki z pracy? Kto nigdy nie wyjechał autem po bliską osobę na dworzec? Podwózka to też częsta przysługa, którą zmotoryzowani rodzice wyświadczają dzieciom i nastolatką – do szkoły wygodniej podróżować autem a nie pieszo czy komunikacją miejską. Za podwózkę wypada oczywiście podziękować. Szczególną formą podwożenia jest autostop – nazywany czasem podróżą za jeden uśmiech. Jazda na stopa nie jest w Polsce strasznie popularną aktywnością jednak na trasach nadal można raz po raz spotkać autostopowicza. Jego znak rozpoznawczy to torba i kartka z wypisanym miejscem docelowym oraz wyciągnięty w górę kciuk. Autostop to dla wielu osób sposób na wzbogacenie podróży o nowe doświadczenia i poznanie nowych ludzi.

Pomoc drogowa dla innych

Na drodze można a nawet powinno się pomóc w innych sytuacjach – jeśli jesteśmy świadkami wypadku to prawo obliguje nas do udzielenia pomocy poszkodowanym a przynajmniej do zaalarmowania odpowiednich służb – policji, pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. Wypadek to przykład ekstremalny. Bardziej prawdopodobne jest napotkanie sytuacji „stłuczkowej” warto wówczas również zatrzymać się i zaoferować pomoc, podobnie w sytuacji, gdy na poboczu stoi ktoś komu auto ewidentnie odmówiło posłuszeństwa. Na pomocy świat się kończy – bardzo istotną sprawą jest też ogólna życzliwość na drodze, przepuszczanie pieszych, uśmiech i życzliwość. Naprawdę nie trzeba wiele aby uczynić nasze drogowe życie przyjemniejszym. Wzajemna życzliwość na pewno pomoże wszystkim spokojnie i bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego.

I jeszcze o tym pamiętaj

O czym jeszcze warto pamiętać na drodze? Na pewno o ogólnych kwestiach bezpieczeństwa – jazda zgodna z przepisami to jazda, która zwiększa prawdopodobieństwo dotarcia na miejsce w całości i z pełnym portfelem – bo nie zapominajmy iż za nadmierne dociskanie pedału gazu i inne grzeszki kierowca musi liczyć się tak z mandatami jak i punktami karnymi. Lepiej stosować się do reguł gry zamiast je łamać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>