Punkty, których nie chcesz zbierać

kontrola-drogowaTematem często poruszanym przez kierowców są mandaty – w mediach też mówi się o tym sporo. Taryfikator bywa nieubłagany, podobnie jak stróże prawa. Zresztą kto jeździ bezpiecznie nie ma się czego obawiać. Jednak uwaga! Oprócz pytania ile kosztuje dane wykroczenie trzeba odpowiedzieć też na równie poważną kwestię – ile punktów karnych można przy okazji sobie nagrabić?

O mandatach mówią wszyscy, bo one dają po kościach od razu. Z punktami karnymi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo idzie często w zapomnienie. A trzeba uważać, bo jeśli przekroczymy określony prawem limit punktów to będziemy musieli pogodzić się z utratą prawa jazdy. Ile wynosi ten limit? Dla kierowców posiadających uprawnienia powyżej 1 roku umiejscowiony jest na poziomie 24 punktów. Świeżo upieczeni kierowcy traktowani są surowiej – kto posiada prawo poniżej 1 roku traci je po uzbierania 21 punktów. Lepiej nie ryzykować i uważać. Za co dostaniemy najwięcej punktów? A za co mniej?

Strzały w stopę, czyli w 10

kontrola-trzezwosciCałe 10 punktów karnych otrzyma kierowca, który kierował pojazdem pod wpływem alkoholu. Tyle samo uzbiera zmotoryzowany, który przekroczy dozwoloną przepisami prędkość o ponad 50 km/h. „Dziesiątkę” ustrzelić można też poprzez łamanie praw pieszych. Tyle punktów karnych dostanie zmotoryzowany, który ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. !0 punktów wpadnie też na konto kierowcy, który wyprzedza na przejściu dla pieszych bądź przed nim. „Dziesiątkę” zaliczy też zmotoryzowany, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Nie wymuszaj

Ile punktów karnych dostaną kierowcy, którzy wymuszają pierwszeństwo? Zwykle ok. 6. Ostrożnie też ze światłami – ich nieprawidłowe używanie może zaskarbić nam od 2 do 4 punktów do kolekcji. Jeśli jedzie z nami mały pasażer to zapewnijmy mu fotelik ochronny dostosowany do jego rozmiarów i wieku. W przeciwnym razie uzbierać można kolejne 6 punktów karnych. Jeśli sami naruszymy obowiązek zapinania pasów dostaniemy mniej, bo 2 punkty. Naruszenia zakazu zawracania to strzał w „piątkę” podobnie jak wyprzedzanie na skrzyżowaniach.

Zero brzmi dobrze

Nie wszystkie przewinienia kierowców idą w parze z punktami karnymi. 0 punktów karnych przyznaje się oddalenie się kierującego od pojazdu gdy silnik jest w ruchu. Bez punktów kończy się też wjeżdżanie na pas między jezdniami (choć trzeba się jednocześnie liczyć z mandatem w wysokości 100 zł).

Źródło http://taryfikatormandatow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>