Tanie podróżowanie

tanie podróżowanieCzy można podróżować tanio? Niektórzy znawcy tematu mówią, że można podróżować praktycznie za darmo i już ochoczo sypią przykładami. Podróż nie kosztuje nic, bo korzystasz ze sposobu jakim jest autostop a w miejscu docelowym zatrzymujesz się u znajomych. Po drodze musisz tylko kupić jedzenie. To wariant jednak dla odważnych, którzy lubią zew przygody. Co z osobami, które chcą jeździć tanio, ale nie w tak skrajny sposób? Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Podróżowanie kosztuje – mnie czy więcej, ale zawsze. Po to jednak mamy głowę i mózg aby gdy zajdzie taka potrzeba obniżać koszty. Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy możemy sprawić aby cała wyprawa wyniosła nas mniej niż do tej pory sądziliśmy! Sposobów na oszczędności nie trzeba szukać daleko!

Własne auto, po swojemu i taniej

Podróż własnym autem jest umówmy się komfortowa i daje nam sporo niezależności. To my decydujemy o której wsiadamy do auta, dokąd jedziemy i gdzie robimy sobie przystanki. Ten komfort ma jednak swoją cenę. Nie od dziś wiadomo, że podróżowanie autem jest dosyć kosztowne – pal licho koszty eksploatacji auta, ale jest jeszcze przecież benzyna. Wyjazd nad morze czy w góry to kilka stówek w plecy. Jak obniżyć te koszty? Można nauczyć się ekonomicznej jazdy i spalać mniej paliwa. Na dłuższej trasie powinniśmy zauważyć różnicę. Ekojazda opiera się głównie na dobrych nawykach kierowcy, który np. nie „przegazowuje” niepotrzebnie auta. Inną opcją jest wybieranie się na takie wakacje większą grupą – wówczas koszty paliwa dzielą się między nawet 5 osób. Kto chce po drodze zrobić dobry uczynek może zabrać kogoś na autostop – ale to już inna historia.

Busem , samolotem albo wsiąść do pociągu…

Teraz pora na transport publiczny – jazda pociągiem to nadal popularny sposób na otarcie na wakacje. Mimo kiepskiego wizerunku podróż z PKP ma się nadal całkiem dobrze. Bilety wychodzą taniej niż benzyna, choć trzeba niestety liczyć się z niegodnościami np. opóźnieniami czy nie do końca fajnym towarzystwem w przedziale. Co z cenami? Można upolować promocje – choć czasem trudno połapać się w cennikach – warto zatem na bieżąco przeglądać oferty przewoźników. Skoro o przewoźnikach mowa – podróż samolotem wydaje się być bardzo droga, jednak co jakaś czas w ofercie pojawiają się extra korzystne bilety – przy odrobinie szczęścia da się na nie załapać i za śmieszne pieniądze dolecieć do celu. Dla tych, którzy planują podróż rozwiązaniem może być też oferta polskiego busa – przewoźnik uruchamia cyklicznie kolejne trasy a ceny biletów są na tyle atrakcyjne, że już zaskarbiły sympatię podróżników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>