Technologiczne zachcianki kierowców

elektroniczne urządzenia w samochodzieKto by nie chciał skorzystać na drodze z nowinek technicznych? Chętnych jest zapewne wielu. Takie atrakcje jednak zwykle sporo kosztują. Nowoczesne rozwiązania zanim zawitają pod strzechy i się umasowią są kosztowne. Z drugiej strony istnieje grupa technologicznych gadżetów, która nie jest kosmicznie droga. Taka na przykład nawigacja iphone? Nie trzeba nawet mieć tego iphone’a aby korzystać z dobrodziejstw techniki. Zresztą, przekonajcie się sami.

Choć nie wszystkie nowinki są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, to wiele z gadżetów jest, jak najbardziej w jego zasięgu. Zła wiadomość jest taka, że każda nowość jest na początku bardzo droga, dobra wiadomość jest taka: z czasem takie innowacje technologiczne stają się standardem, albo przynajmniej stają się tańsze. W przyszłość warto zatem patrzeć optymistycznie. Zanim zaprezentujemy dobrodziejstwa technologicznych nowinek ważna rzecz, którą trzeba podkreślić! Nawet najnowocześniejsze auto, naszpikowane technologią nie pomoże jeżeli kierowca nie będzie potrafił zrobić z niego użytku i prowadzić bezpiecznie do celu. Kompetencje zmotoryzowanego to podstawa. Trzeba też wystrzegać się jak ognia innej postawy, a mianowicie przerzucania na technikę kwestii bezpieczeństwa: to, że auto ma zamontowane markowe opony i system ABS i inne cuda nie znaczy jeszcze, że nie trzeba uważać samemu. Zbytnia ufność w technologię to dowód na naiwność i nieroztropność. Zawsze przecież to kierowca odpowiada za to, co dzieję się na drodze. Warto o tym pamiętać!

Technika dla czterech kółek

elektronika-w-samochodzieWspomniano już powyżej nieco o wpływie technologii na bezpieczeństwo jazdy. To prawda – wiele nowinek ma na celu właściwe podniesienie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Nowoczesne opony, systemy ABS, czujniki parkowania, poduszki powietrzne. Nigdy wcześniej jazda nie była tak asystowana przez różne systemy. Z drugiej strony – nie każdy ma do nich dostęp. W końcu każda z takich nowości kosztuje. A istnieją przecież rozwiązania przeznaczone głównie do podnoszenia komfortu jazdy. Stąd podgrzewane siedzenia, skórzane fotele i inne tego typu udogodnienia. Nie wspominając już o klimatyzacji, czy elektrycznym zamku oraz elektronicznie otwieranych szybach. Każda technologia wymaga jednak konserwacji. Pamiętać trzeba np. o czyszczeniu klimatyzacji oraz lądowaniu akumulatora. Techniczne dobrodziejstwa mają też swoją mniej ciekawą stronę: kiedy coś się zepsuje, trudno naprawić i konieczna jest pomoc wykwalifikowanego mechanika. Naszpikowane technologią auta to maszyny, które ktoś musi przecież okiełznać.

Na każdą kieszeń

lokalizacja-testNa szczęście spora grupa gadżetów znajduje się w zasięgu kieszeni przeciętnego kierowcy. Dziś na hasło nawigacja iphone nikt już raczej nie patrzy ze zdziwieniem. Zresztą, nie tylko iphone. W dobie XXI wieku, praktycznie każdy kto ma smartfon z dostępem do internetu może pobrać na niego nawigację. I to nawet za darmo – płaci się wówczas za przesył danych, czyli sieć. Warto dodać, że takie aplikacje dla kierowców pełnią już funkcję asystentów kierowcy czyli ostrzegają o fotoradarach, patrolach policji etc. Doskonałym przykładem jest tutaj aplikacja Yanosik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>