Trudne manewry kierowcy

manewry na drodzeWiadomo, że nie które manewry – także te zdawać by się mogło proste mogą sprawić kierowcom nie lada problem. Jak poradzić sobie z kłopotliwymi manewrami? Oto kilka sprawdzonych recept.

Droga drodze nierówna. To, co czasem jest prostym manewrem skrętu w niektórych sytuacjach może stać się niebezpieczną pułapką. Weź,y na przykład taki manewr skrętu – niby proste a jednak może okazać się bardzo trudne. Jeśli zakręt jest ostry, jest ciemno a auto dziwnie skrzeczy może być różnie. Ostrożności nigdy nie za wiele! Kluczowe jest tu z jednej strony doświadczenie kieroqwcy, z drugiej zaś jego zdrowy rozsądek. Stare przysłowie mówi mierz siły na zamiary i jest to bardzo mądre podejście. Jeżeli nie mamy pewności, że umiemy wykonać dany manewr – poćwiczmy go zanim ruszymy w trasę. Nie każdy będzie pewnie mistrzem kierownicy, każdy natomiast może być odpowiedzialnym i przewidywalnym uczestnikiem ruchu drogowego. Warto pokazać na drodze swoją klasę i opanowanie a także znajomość obowiązujących przepisów.

Wyprzedasz – to musisz wiedzieć, tego przestrzegać

Wyprzedzanie to manewr, który z zasady powinni wykonywać tylko doświadczeni kierowcy. Zanim w ogóle przystąpimy do wykonywania tego manewru musimy koniecznie:

  • upewnić się, że mamy do tego prawo (nie znajdujemy się na podwójne ciągłej, ani na zakręcie ani na wzniesieniu etc.)

  • pojazd za nami nie rozpoczął wyprzedzania

  • mamy miejsce do dokonania manewru

  • nic nie nadjeżdża z przodu

Uwaga na nerwowe zachowania

Kierowca, którego pojazd jest w danym momencie wyprzedzany też ma swoje obowiązki – nie może on przyspieszać ani wykonywać dziwnych manewrów. Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy pewni, że możemy zagwarantować sobie i innym bezpieczeństwo – nie wyprzedzajmy! Nieprawidłowy manewr wyprzedzania w 2013 stał się przyczyną 1688 wypadków (dane: raport Policji za 2013 rok).

Wyminąć, ominąć – być bezpiecznym

Co w wymijaniem i omijaniem? Czy różnią się te dwa manewry. Wymijanie to przejeżdżanie obok uczestnika drogi jadącego w przeciwnym kierunku. Mamy z nim do czynienia np. na drodze podzielonej pasem na której jedni jadą na Zachód a inni na wschód. Takie wymijanie to podstawa – trzeba po prostu uważać aby nie zjechać za bardzo do środka drogi i patrzeć czy na przykład kierowca jadący z przeciwka nie stracił panowania nad pojazdem. Teraz omijanie – jest trochę bardziej wymagające. Z omijaniem mamy do czynienia wówczas, gdy spotykamy na drodze nieruchomą przeszkodę i musimy ją ominąć. Aby to zrobić trzeba upewnić się, czy mamy miejsce do wykonania takiej operacji i odpowiednio wcześniej zasygnalizować to kierunkowskazem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>